Základní informace

Počet obyvatel:
48 720
Status:
Město
Kraj:
Ústecký
Mapa

Co vám MUNIPOLIS přináší

Podívejte se na další videa
tips

Tipy na výlety - CHOMUTOV

Inspirujte se tipy na výlety v této samosprávě nebo se podívejte na výlety v jiném městě či obci.


ZOOPARK CHOMUTOV
ZOO
Osvěžující prostředí plné zeleně, zábava i poučení pro celou rodinu, kombinace parku a zoologické zahrady – to vše je Zoopark Chomutov. S rozlohou 112 hektarů je největší zoologickou zahradou v České republice, v níž našlo domov na 160 druhů zvířat z oblasti Evropy, Asie a severní Afriky – tak zvané palearktidy. V nádherném přírodním prostředí areálu naleznete klid a dozvíte se mnoho zajímavého o jednotlivých zástupcích živočišné říše. Mezi chovanými zvířaty je také sedmnáct ohrožených druhů zařazených do evropských záchranných programů. Najdete zde například pandy červené, zubry evropské nebo rysy karpatské. K často navštěvovaným expozicím patří bazén tuleňů, kde se pravidelně pořádá komentované krmení. V rozsáhlém areálu naleznete kromě klasických výběhů se zvířaty i celou řadu dalších zajímavých atrakcí, které návštěvu zooparku změní v zábavnou a poučnou výpravu za dobrodružstvím v divočině. Dětem šité na míru je lanové centrum, kde se malí sportovci naučí šplhat jako kočka, zoovláček Amálka pro nejmenší, který pohodlně povozí rodiče i děti po celém zooparku a dětské hřiště s prolézačkami inspirované přírodní tematikou doplněné o výběhy klidných zvířátek.
Více informací
ZOOPARK CHOMUTOV
MĚSTSKÁ VĚŽ
Město
Městská věž s téměř 54 metry je jednou z dominant historického centra. U vstupu ji zdobí bohatá sklípková míšeňská klenba z přelomu 15. a 16. století. Dostavěna byla po požáru města roku 1525 a na konci 19. století byla naposledy přestavěna v novogotickém stylu. Přístupna je v letní sezóně a nachází se v ní stálá expozice historického vývoje Chomutova.
Více informací
MĚSTSKÁ VĚŽ
AQUASVĚT
Zábava
Aquasvět je rozlehlý plavecký areál, který nabízí mnoho atrakcí, jako dva tobogány, divokou řeku nebo masážní lehátka. Sportovní a výuková část s plaveckým bazénem slouží i k pořádání plaveckých závodů.
Více informací
AQUASVĚT
BEZRUČOVO ÚDOLÍ
Tip na výlet
Ideální místo pro romantické procházky i sportovní vyžití a mezi turisty získalo přívlastek „brána Krušných hor“. Je nejen nejdelší, ale patří bezpochyby k těm nejhezčím v Krušných horách. Rozkládá se severozápadně od Chomutova na ploše šest a půl tisíce hektarů. Údolí samotné – dříve nesoucí název Grundtal, které vzniklo působením řeky Chomutovky, je se svými třinácti kilometry zároveň i nejhlubší dolinou.
Více informací
BEZRUČOVO ÚDOLÍ
SKANZEN STARÁ VES
Tip na výlet
Skanzen Stará ves a návštěva jeho lidových krušnohorských staveb není jen poučnou cestou do historie zdejších vesniček. Místo si udržuje zvláštní atmosféru klidu, kterou přisuzujeme dobám minulým, a stává se tak tichou zónou jen pár kroků od centra města. Kromě jednotlivých budov, jež slouží jako ukázky architektury obvyklé v podkrušnohorských vískách, zde návštěvníci v podobě stálých expozic a doprovodných akcí naleznou příklady řemeslné a zemědělské výroby typické pro oblasti Krušných hor. Na první pohled zaujme větrný mlýn s otočnou střechou na vodící kolejnici, který je plně funkční, i hrázděný statek se světnicí vybavenou dobovým nábytkem a chlebovou pecí. Právě zde můžete zažít jedinečné bydlení v historickém statku s původním zázemím, ve kterém si budete připadat jako v pohádce. Kromě obytné budovy je součástí statku i chlév se skupinou domácích zvířat, o která mohou ubytovaní návštěvníci pomáhat pečovat. Jen kousek od nich stojí replika kapličky z Doupovských hor zasvěcená svatému Antonínu z Padovy. Dalším zajímavým objektem je originální roubenka, která byla dovezena v rozloženém stavu ze Soběnic u Úštěka, kde se rovněž počítá s vybudováním originálního ubytování.
Více informací
SKANZEN STARÁ VES
KAMENCOVÉ JEZERO A VELKÝ OTVICKÝ RYBNÍK
Zábava
Jezero s plochou hladiny téměř 16 hektarů je pro svou krásu a jedinečnost nazýváno Perlou Krušných hor a je oceňováno pro světově unikátní složení vody s obsahem kamence, kterému jsou připisovány léčivé účinky. Areál Kamencového jezera je rájem vodní relaxace i adrenalinové zábavy. Nabízí nejen výtečné podmínky ke koupání, ale také široké sportovní a rekreační vyžití díky plně vybaveným hřištím, rozsáhlému kempu a restauracím. Návštěvníci zde naleznou nejen vyhřáté písčité pláže, ale i mola a travnaté břehy s dostatkem stinných korun stromů jen pár kroků od klidné hladiny jezera. Součástí areálu je také nudistická pláž. Pro sportovní nadšence jsou v areálu připravena nejrůznější sportoviště, hřiště na minigolf, půjčovna pramic, šlapadel a paddleboardů. Nejmladší ocení bezpečné brouzdaliště s nafukovacími atrakcemi i dětské pirátské hřiště. Přímo v areálu Kamencového jezera je možné využít kemp s chatičkami i prostorem pro stany či karavany. V uplynulých letech byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce areálu, kdy byla vybudována nová mola uchovávající si retro styl 20. let, kdy na Kamencovém jezeře bylo zřízeno koupaliště, a byla citlivě zrekonstruována budova restaurace Dřevák, která zde byla postavena už v roce 1925. Na přilehlém Velkém Otvickém rybníku zvaném Banda je provozován vlek na vodní lyže, wakeboardy, či wakeskaty. Okruh, který měří 780 metrů, je osazen atraktivními překážkami jako je funbox, kicker nebo straight. Samozřejmostí je i půjčovna veškerého potřebného vybavení.
Více informací
KAMENCOVÉ JEZERO A VELKÝ OTVICKÝ RYBNÍK
MUZEUM ČESKOSLOVENSKÉHO OPEVNĚNÍ Z LET 1936 – 1938 „NA KOČIČÁKU“
Tip na výlet
Muzeum československého opevnění se nachází na úpatí Krušných hor na vrchu zvaném Na Kočičáku (571 m. n. m.). Najdete ho jen kilometr za Chomutovem a nabídne vám neobvyklý pohled do historie vojenských opevnění. Krušnohorské opevnění z dob první republiky je poměrně málo známé. O obranný úsek Na Kočičáku se stará parta nadšenců, kteří zde zřídili malé muzeum, které je tvořeno několika objekty lehkého opevnění z roku 1936 a 1937. Novější typ lehkého opevnění zastupuje objekt, který je kompletně zrekonstruován včetně výstroje a výzbroje do stavu, v jakém se nacházel ve chvíli, než měl sloužit v bojích s nepřítelem v roce 1938. Návštěvník uvnitř uvidí původní výbavu včetně zbraní a výstroje osádky. Samozřejmostí je i obnovený maskovací nátěr provedený podle dochovaných zbytků původního maskování. Po stezce dlouhé necelý jeden kilometr se zájemci o historii seznámí s vojenskými opevněními, zákopy a zapomenutými kulometnými hnízdy. To vše samozřejmě i s odborným výkladem zkušených průvodců. K vidění je i část překážkového systému, který tvořil v roce 1938 součást obranných opatření na většině linií lehkého opevnění. Jedná se o nejdelší zrekonstruovanou protitankovou překážku v České republice.
Více informací
MUZEUM ČESKOSLOVENSKÉHO OPEVNĚNÍ Z LET 1936 – 1938 „NA KOČIČÁKU“
ŽELEZNIČNÍ DEPOZITÁŘ NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA
Tip na výlet
Železniční depozitář Národního technického muzea byl otevřen v roce 2016 a k prohlédnutí je zde téměř stovka kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu Českých drah. Největším lákadlem jsou parní lokomotivy, například rychlíkový „Albatros“ 498.106 s rekordní rychlostí 162 km/h, první poválečná lokomotiva 534.0301 nebo tramvajová parní lokomotiva „Gartenau“ vyrobená v Linci roku 1887. Obdiv budí i salonní vůz Ústecko-teplické dráhy z roku 1900, jenž pochází ze smíchovské továrny F. Ringhoffera, nebo salonní vůz vyrobený Kopřivnickou vozovnou v roce 1906 pro barona Adolpha Rotschilda.
Více informací
ŽELEZNIČNÍ DEPOZITÁŘ NÁRODNÍHO TECHNICKÉHO MUZEA